Kriston Béla: A megszállott

A mű 1983-ban jelent meg a Népszava gondozásával. Az író több regényt is írt, de két könyve szoros összefüggésben áll egymással. "A megszállott" című műve "A küldetés" című mű előzményének is tekinthető. A könyv Fazola Henrikről szól, arról a kovácsmesterről, aki az egri Vármegyeház híres vaskapuit készítette. A mester megszállott volt, minden bizonnyal teljes átéléssel készítette remekeit. De megszállottan dolgozott azon is, hogy Miskolc közelében, a Bükk egyik völgyében vasgyár jöhessen létre. A mű 4 nagyobb részből áll: I. rész: Tekla; II. rész: Vasmű a hegyek között; III. rész: A kétfejű sas karmaiban; IV. rész: A játszma vége.

Az eseményekbe 1768-ban, Mária Terézia uralkodása (1740-1780) idején kapcsolódunk be. Karl Ferenc és lánya, Tekla sétalovagláson vesznek részt, amikor Vihar Dani és bandája megtámadja őket. Ekkor ismerkednek meg Fazolával, aki a segítségükre siet, és elkergeti a banditákat. Ahogy ez ilyenkor lenni szokott, Tekla egyből beleszeret a hősies Henrikbe. Fazola épp útban volt a Szeleta- barlanghoz, Máté atyához, aki tudja merre található a környéken jelentős vasérc mennyiség (Upponyi hegylánc északi lejtője, Tardona határa, Szalasznya- tető oldalában). A megfelelő információk birtokában elutaznak Dédesbe, hogy megkezdjék a feltárásokat.

A mester vasmű építési szándékai Mária Terézia tudtára jutnak, aki arra a következtésre jut, hogy az udvarnak is jövedelmező lehet ez a projekt, ezért áldását adja rá. Fazola megszállottságát hűen tükrözi, hogy ugyan nagy összegű adósságra tett szert az évek során, mégse vállal el kisebb munkákat (pl. Eszterházy Károly egri püspöknek), amelyekkel törleszteni tudná adósságát, teljesen a vasműre koncentrál. Ezért is hagyja testvérére, Fazola Lénárdra egri műhelyét. Fazola legnagyobb bánatára a magyar urakat nem érdekli a vasmű létesítése, úgy gondolják, hogy ebből csak is az osztrák udvar húzna hasznot. Ennek következtében 1769-ben a massatest megnyitóján csupán 25 részvény kel el a 63-ból (azokat is többnyire Henrik barátai veszik meg). Emiatt kénytelen a Selmeci Kamaragrófsághoz fordulni (osztrák háttér). Itt Collorodo gróffal megköti a szerződést, kb. 1 év múlva el is kezdődik a kohó építése. A megmaradt részvényéket barátja, Karl Ottó segítségével Bécsben adják el.

„Képtelenség ezeket kimozdítani tespedtségükből. Kitaláltak maguknak valami szenvelgő mártírszerepet, és abban tetszelegnek. Várnak...talán egy új Rákóczit, akinek zászlói alatt ismét kaszával, kapával nekirohanhatnak Ausztriának vélt szabadságukért, amellyel örökös torzsalkodásuk miatt úgysem tudnának mihez kezdeni...Tudja, miért állunk egymással szemben a magyarokkal?! Mert nem Budán, hanem Bécsben lakik a királynő! Mit bánják ők, hogy az európai fejlődés szekere elhalad mellettük, csak megmaradhassanak kiváltságaikban, adómentességükben!"

Fazola kiköltözik a Bükkbe, ahol meglátogatja akkori felesége, Anna asszony, aki elmondja neki, hogy súlyos beteg, valószínűleg meg fog halni.  Henrik kéri, hogy maradjon, de nem tudja meggyőzni...soha többet nem találkoznak (Annát előző férje mellé temetik).

Később Henriket meglátogatja Tekla, aki bevallja neki, hogy szereti.  1772. március 12-én, a vasmű avatásának napján kéri meg Tekla kezét, majd Egerben házasodnak össze. Nem mennek túl jól a vasmű dolgai, nem sikerül megfelelő minőségű vasat kitermelni, ráadásul még a banditák a szállítmányozást is veszélyeztetik. Fazoláék elkapják Vihar Daniékat, akik onnan kezdve a vasműnél fognak dolgozni. 1774-ben megszületik fia, Frigyes, majd 1775. augusztus 25-én kincstári kézbe kerül a vasmű. A bányakincstár lesz a főrészvényes, Fazola már csak a gyár vezetője (faktora) lesz, ezentúl csak félkész termékeket lehet gyártani. A vasmű hanyatlani kezd: új osztrák vezetőség érkezik; sok baleset történik a vasműnél (szabotázs); Fazola kamarai menedékjoga megszűnik, ezért a tartozásait ki kell fizetni azoknak, akik adósságpert indítottak ellene. Henrik egy beszerző útjáról visszatérvén tudja meg, hogy már nem gyárvezető. Egerben elárverezik a vagyonát, majd otthonában is megjelennek a végrehajtók.

„-Mi okozta a bukását?
- A jóhiszeműségem...bíztam magukban magyarokban..."

Henrik nagyon beteg lesz, tüdőgyulladást kap, miközben a Mátrában nemesfémek után kutat. Egyik barátjuk, Schwartzkönig János meglátogatja őket, Collorodo gróf üzentét hozva, miszerint kifizetik Fazola adósságait és megveszik a részvényeket (az eredeti ár feléért). Kénytelenek elfogadni az ajánlatot, hisz földönfutókká váltak. A tüdőgyulladás következtében 1779. április 18-án Hámorban meghal.

Kattints a képre a teljes mérethez!A könyvet ajándékozta: Karacs Csaba a. NótaroCK